Fakta a mýty o dechu 5: co všechno jste (ne)věděli
Dech je základním projevem života. Dýcháme od prvního okamžiku na světě, aniž bychom se nad tím museli zamýšlet. Přesto se kolem dechu šíří mnoho mýtů – od přesvědčení, že "víc kyslíku je vždycky lepší", až po různé způsoby, jak "správně dýchat".
V tomto blogu se podíváme na to, co je pravda, co je mýtus, a proč je rovnováha v dýchání tak důležitá.
Mýtus č. 1: hluboké dýchání je vždy lepšíNa první pohled se to zdá logické: více kyslíku znamená více energie, lepší výkon a zdravější tělo. Jenže hluboké nebo rychlé dýchání může vést k hypokapnii, tedy poklesu hladiny oxidu uhličitého (CO₂) v těle. CO₂ přitom není pouhým "odpadním plynem", ale klíčovým hráčem.
Fakt:Oxid uhličitý pomáhá tělu využít kyslík. Bez správné hladiny CO₂ zůstává kyslík "zablokovaný" v hemoglobinu a nedostává se do tkání a buněk. Výsledek? Přestože máte kyslíku dost, vaše tělo ho nedokáže efektivně využít.
Mýtus č. 2: při stresu je nejlepší dýchat rychleji
Když nás přepadne stres, většina z nás instinktivně začne dýchat mělce a rychle. Možná jste slyšeli, že je důležité v takové chvíli "nadýchat se kyslíku". Jenže právě rychlé dýchání může situaci zhoršit.
Fakt:Při rychlém dýchání dochází ke zúžení cév (vazokonstrikci), což omezuje průtok krve a kyslíku do mozku. Může se objevit závrať, zmatenost nebo dokonce pocit odpojení od reality. Zpomalení a prohloubení výdechu naopak pomáhá uklidnit nervovou soustavu a obnovit rovnováhu.
Mýtus č. 3: dech je jen o kyslíku
Často se soustředíme jen na nádech a na to, abychom "nabrali dost vzduchu". Výdech přitom hraje stejně důležitou roli – právě při něm tělo reguluje hladinu CO₂ a udržuje rovnováhu v krvi.
Fakt:Dech je jemný tanec mezi kyslíkem, oxidem uhličitým a oxidem dusnatým, který moc známý není. Kyslík je sice životně důležitý, ale bez správné hladiny CO₂ a NO ho tělo nedokáže efektivně využít. Výdech je klíčem k uklidnění těla i mysli – prodloužený výdech stimuluje parasympatický nervový systém, který podporuje relaxaci. A dech nosem zvyšuje produkci NO.
Mýtus č. 4: správné dýchání je složité
Mnoho lidí si myslí, že aby se naučili správně dýchat, musí absolvovat složité kurzy nebo používat speciální techniky. Pravda je ale mnohem jednodušší.
Fakt:NSprávné dýchání je především o zpomalování a vědomém vnímání. Stačí pár minut denně, kdy si sednete do klidu a zaměříte se na svůj dech. Zkuste jednoduché cvičení: nádech na 4 doby, výdech na 6 dob. Tento rytmus pomáhá snižovat stres a obnovit rovnováhu v těle.
Dech jako nástroj rovnováhy
Dech není jen fyziologická funkce – je to most mezi tělem a myslí. Pomocí dechu můžeme ovlivnit svůj nervový systém, zklidnit mysl a vrátit tělo do stavu rovnováhy. Namísto toho, abychom se snažili "naddýchat" své problémy, bychom měli naslouchat svému tělu a naučit se dýchat vědomě a jemně. Stačí málo – zpomalit, prodloužit výdech a dát tělu prostor pro obnovu.
Mýty nechme stranou, fakta využijme
Dýchání je mocný nástroj, který máme neustále po ruce. Když pochopíme, jak funguje, a naučíme se s ním pracovat, můžeme zlepšit své zdraví, zvýšit svou odolnost vůči stresu a získat jasnější mysl.
Dech není jen o kyslíku. Je o rovnováze. A tu si můžeme navrátit jednoduchými, vědomými kroky – dech po dechu.
Dech je ...super jízda. Chcete-li jít s Vaškem dechem bez mýtů k realitě a dechové transformaci, registrujte na webinář zdarma Dech, 12.1.2025 na ZOOMu od 19.00 hodin. Připravte si otázky...a ptejte se.
- -vk-
- foto: Pexels