Bzučte jako čmelák (bhrámarí)

24.05.2024

"Ve vibraci je světlo a světlo je v mysli. Mysl je jím zcela pohlcena. To je nejvyšší sídlo Višnua." Ghéranda Samhita.


Ze sálu na jógu se ozývají zvuky. ÓM to není, ale vypadá to podobně. Bzučí, bzučí, bzučí…účastníci praktikují pránájámickou techniku bhrámarí - včela - "čmeláčí dech". Tato pránájámická praxe je zaměřena na výdech s vydáváním bzučivého zvuku. Výdech je prodlužován díky zvuku a propojení s pozorností automaticky přepíná CNS do módu - parasympatiku, tedy do zóny klidu a relaxace. Praxe vede k hlubokému meditačnímu stavu a také viz úvodní citát - ke světlu v mysli.

Tato praxe je spojována s řadou zdravotních přínosů, včetně zvýšené produkce oxidu dusnatého, který hraje důležitou roli v regulaci krevního tlaku, zlepšuje průtok krve a podporuje celkové rozšíření cév. Studie ukázaly, že bhrámarí může zvýšit produkci oxidu dusnatého až 15krát ve srovnání s běžným dýcháním nosem, což má pozitivní vliv na zdraví dýchacích cest, krevního oběhu, trávení a plic (Learn Brahmari Pranayama, John Douillard's LifeSpa).

Jógová literatura uvádí, že bhrámarí dokáže urychlit proces uzdravování, pozitivně působí na hlas a hrdlo, zlepšuje koncentraci a paměť, zklidňuje nervy v oblasti obličeje a čela, stimuluje energetické centrum mezi obočím. Kromě toho bylo zjištěno, že bhrámarí pránájáma má pozitivní dopad na řadu zdravotních problémů:

  • Tinitus a sluchová ztráta: studie zaznamenaly významné snížení závažnosti tinitu a zlepšení kvality spánku u jedinců s tinitem po praxi bhrámarí. Také bylo zjištěno, že má pozitivní účinky na snižování stresu a úzkosti u lidí s tinnitem, což může zlepšit celkovou kvalitu života (Bhramari Pranayama for Managing Anxiety Neurosis: A Case Study on its Effectiveness - Dr. Brahmanand Nayak).
  • Vysoký krevní tlak a kardiovaskulární zdraví: může snížit vysoký krevní tlak a podporovat zdraví srdce zvýšením produkce oxidu dusnatého - viz.výše (Bhramari Pranayama for Managing Anxiety Neurosis: A Case Study on its Effectiveness - Dr. Brahmanand Nayak).
  • Migrény: pravidelná praxe bhrámarí může vést k významnému snížení frekvence a závažnosti migrén, a to díky jejímu zklidňujícímu účinku na mysl a tělo, který může pomoci snížit stres a úzkost, což jsou jedny ze spouštěčů migrén (Bhramari Pranayama for Managing Anxiety Neurosis: A Case Study on its Effectiveness - Dr. Brahmanand Nayak).
  • Spánek a úzkost: praxe bhrámarí je spojena se zlepšením kvality spánku a snížením symptomů úzkosti u jedinců s obecnou úzkostnou poruchou, díky jejím uklidňujícím účinkům na mysl a tělo (Bhramari Pranayama for Managing Anxiety Neurosis: A Case Study on its Effectiveness - Dr. Brahmanand Nayak).

Mezi kontraindikace patří hluboké stavy deprese, protože technika vede dovnitř. Na druhou stranu se touto technikou vyloučí hormon štěstí, což může být právě pro tyto stavy dobré. Ale určitě to záleží na jemném přístupu každého, kdo techniku praktikuje. Budete-li praktikovat zádrž dechu v technice, není vhodná pro kardiaky.


Postup:


Posaďte se a vyrovnejte páteř. Zuby nechte u sebe a vydávejte s výdechem bzučivý zvuk, který veďte do ztracena. Toto je základní praxe, kterou můžete rozšířit o nadechování se zvukem udždžají. "Dech vítězů" má podobný efekt na tvorbu oxidu dusnatého, jako bhrámarí a umocňuje tak účinky techniky. Další tipy pro praxi: po nádechu zastavte dech (kumbhaka), zaujměte džalandhara, múla a uddíjana bandhu. Během této zádrže si naslouchejte a buďte klidní. Zrušte bandhy a kumbhaku a začněte pomalé bzučení s výdechem do ztracena, přičemž je možné upravit výšku bzučení tak, aby vytvářela rezonanční vibraci mezi hlavou a srdcem/hrudníkem.

Doporučuje se praktikovat 5-10 kol před nebo po meditaci nebo jako samostatnou praxi a postupně rozvíjet cca do 10 minut praxe.

Šanmukhí mudra (šat - šest), známá jako "Pečeť šesti bran", je jógová technika spočívající ve zklidnění mysli a směřování smyslů dovnitř - prátjáhára. Tato technika se často používá pro meditaci a hlubokou relaxaci. Název "Sanmukhi" znamená "šest bran", což odkazuje na šest smyslových bran - oči, uši, nos a ústa - které jsou během praktikování této mudry uzavřeny, aby se smysly obrátily dovnitř a přerušilo se vnější rušení. Šanmukhí mudra je pojmenována po lordu Muruganovi (tamilský bohů války, syn Šivi a Párvatí, bratr Ganéši). Měl 6 tváří, což symbolicky znamená - obdařený 6 duchovními bohatstvími.

Postup pro provádění mudrry:

Sedněte si v pohodlné meditační pozici, kdy vaše páteř je vzpřímená. Zavřete vstupní brány: k zavření bran použijte palce - zavření uší, lehce je zatlačte dovnitř, ukazováčky položte lehce na víčka, aniž byste tlačili, prostředníčky jemně uzavírajíc nosní dírky ze stran, prsteníčky umístěte nad horní ret a malíčky pod dolní ret. Po každém nádechu můžete jemně uzavřít obě nosní dírky. Prostředníčky položené na nosních dírkách do nich moc netlačí, abyste mohli dýchat.

Udržujte normální a přirozené dýchání v kvalitě udždžají pro nádech a výdech bzučení. Při výdechu uzavřete všechny brány a nechte působit vnitřní bzučení - naslouchejte nitru.

Meditace: Uzavřete oči a uši prsty, soustřeďte se na třetí oko (místo mezi obočím), nebo se jednoduše soustřeďte na temnotu za víčky. Cílem je odvrátit smysly od vnějších podnětů a obrátit pozornost dovnitř.

Šanmukí mudra je účinná pro zklidnění mysli, zlepšení koncentrace a prohloubení meditace. Pomáhá omezit vnější rušení a podporuje vnitřní klid a pohodu.

-vk-



© 2024 DýchárnaVšechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!